Sera Çeşitleri Nelerdir?

Sera Çeşitleri Nelerdir?

Sera çeşitleri nelerdir?
Sera çeşitleri nelerdir?

Seralar fiziksel yapılarına ve boylarına göre çeşitlendirilir. Sera çeşitleri nelerdir? Fiziksel özelliklerine göre sınıflandırılacak olur ise; çatısız, tek çatılı ve çok çatılı olmak üzere 3’e ayrılır.

Çatısız Sera; eğimi çok olan alanlarda toprak üstündeki yükseklikleri oluşturan ki duvar arasında kurulmuş olan yapılardır.

Tek Çatılı Sera; küçük ve eğimsiz arazilerde kurulan seralardır.

Çok çatılı sera; geniş ve düz arazilere kurulan seralardır.

Boylarına göre sınıflandırma yapılırsa seralar 2’ye ayrılır.

Alçak çatılı seralar; soğuk ve rüzgar alan bölgelerde kurulmaktadır. Bu seralarda kısa boylu bitkiler yetiştirilir.

Yüksek çatılı seralar, sıcak bölgeler ve uzun bitkilerin yetiştirildiği sera çeşididir.

Seralar sıcaklıklarına göre de 3’e ayrılır. Soğuk, ılık ve sıcak seralar olmak üzere gruplandırılır. Soğuk seralarda ısıtma sistemi bu yüzden ılıman bölgelerde kurulur. Ilık seralarda sıcaklık ortalaması 10 ile 20 derece arasındadır. Sıcak seralarda ısı 20- 24 derece arasında değişir. Faydalanma durumuna göre seralar, yetiştirme, koruma ve sergileme, üretme, araştırma seraları olarak ikiye ayrılır.

Seralar örtü malzemesinde göre de çeşitlendirilir. Cam, plastik, sert plastik, fiber malzemelerle oluşturulan seralar vardır. Plastik malzemede iskelet yapısı ahşap, cam örtü ise iskelet yapısı metal olmalıdır. Taşınabilirlik durumlarına göre sabit, hareketli ve portatif seralar olarak çeşitlendirme yapılabilir. Tasarım özellikleri dikkate alınarak gruplandırılır ise tek, blok ve venlo tipi seralar olarak ayrılır.

Tek serada bir sera çatısı beşik şeklindedir. Blok seralarda birkaç seranın birleşmesi ile oluşur. Bölmeli blok seralarda arada bulunan iç duvar kalır, bölmesiz blok seralarda arada bulunan iç duvar kaldırılır. Bağlantılı blok sera yapısında birden fazla sera belirli noktalardan birbirine bağlanarak meydana gelir. Sera çeşitleri nelerdir? Güney sera ile yetiştirmek istediğiniz ürünlere uygun sera kurulumu yaparak ekonomik çözümler yaratır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir