Muz Üretim Serası

İklim ve coğrafi koşullara bağlı kalmadan sebze ve meyve yetiştiriciliğini mümkün kılan seracılık ile en çok elde edilen meyvelerden bir tanesi de şüphesiz ki muzdur. Özellikle Akdeniz bölgesinde seracılığına çok sık karşılaşılan bu meyve tropik iklim meyvesi olarak bilinmektedir. Muz üretim serası için minimum alanınızın otuz metre kare olması gerekmektedir. Rüzgâra ve olumsuz hava şartlarına dayanıklı olarak üretilen seralarda yetiştirilen muzlar tüm yıl boyunca pazarlarda satışa sunulmaktadır.

Anavatanı tropikal bölgeler olan bu meyve doğru seracılık işlemleriyle Akdeniz bölgesinde de yoğun miktarda yetiştirilmektedir. İster bireysel olarak ister ticari amaçla üreteceğiniz bu meyvede asıl amaç maksimum verim elde etmektir. Bu anlamda sera alanınızın tüm koşulları sağlamış olması ve muz üretimi için uygun hale gelmesi oldukça önemlidir. Güney Sera firmamız seracılık sektöründeki üstün başarısını muz yetiştiriciliği için ihtiyaç duyulan seracılıkta da göstermektedir.

Muz Üretim Serası Özellikleri

Muz üretmek için kullanacağınız seranız alacağınız verimi doğrudan etkileyecektir. Bu sebeple oldukça dikkatli olmanız önerilir. Sera alanı içerisindeki sıcaklığın normal şartların üzerinde olması meyve üzerindeki stresi artıracağından verimi düşürmektedir.Düşük sıcaklık ise gelişim geriliğine sebep olmaktadır. Bu sebeple iç ortamın sıcaklığını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Muz yetiştiriciliğinde önemli faktörlerden bir tanesi de ışıktır.

Şeffaf levhalar üzerinden seraya girecek olan ışığın iyi dağılması ve tüm bitkileri etkilemesi oldukça önemlidir. Kış aylarında ışıklandırmalarının normal standartlarda olması için doğu batı yönünde yönlendirmeler yapılması uygun olacaktır. Örtü malzemenizin bu sebeple geçirgen olma ve nem yoğuşma oranının da düşük olma özelliklerini taşıyor olması gerekmektedir.

Muz Üretim Serasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Serada muz üreticiliği yapmaya karar verdiyseniz birtakım hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Muz üretim serası boyunun beş metreden az olmaması önerilmektedir. Sıcaklık ve nem dengesinin doğru bir şekilde sağlanması adına havalandırma kapaklarına yer verilmeli ve örtü içi havalandırılmalıdır. Gölgeleme materyaline yer verilmeli, yüksek sıcaklık gözlemlendiğinde bu materyalden yardım alınmalıdır.

Sera örtü malzemesi kullanılırken yalıtımının ve ışık geçirgenliğinin istenilen seviyede olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Işığı yeterince geçiremeyen örtülerin altında muzlar gelişimlerini istenilen seviyede tamamlayamamaktadır. Tüm bu hususlara özen göstererek işlemden maksimum verim elde edebilirsiniz. Seracılık sektöründeki başarısı ile adından söz ettiren Güney Sera firmamıza ulaşabilir; seracılık sektöründe ihtiyaç duyduğunuz hizmete uygun fiyata sahip olabilirsiniz.