Topraksız Tarım (Hidroponik) Serası

Hidroponik tarım olarak da bilinen bu işlem temelde toprak olmadan bitki yetiştiriciliğine dayanmaktadır. Bitkilerin yetişmek için ihtiyaç duyduğu değer ve elementlerin dışarıdan müdahaleyle bitkiye enjekte edilmesiyle gerçekleşir. Minerallerle bezeli solüsyonların bitkiye verilmesi ile bitki ihtiyacı olan değerleri bünyesine katarak istenilen gelişme performansını sergilemektedir. Bitkilere doğal habitatlarında olduklarını hissettirmek için kum veya toprak benzeri doğal bir temel üzerine yerleştirilir. Bu yetiştirme ortamı bitkinin gelişiminde etkisiz bir eleman olarak karşımıza çıkmaktadır. Topraksız tarım serası kolay ve maliyeti düşük olmasından ötürü sıkça tercih edilmektedir. Bu tarım uygulamasını ister evinizde ister bahçenizde isterseniz balkonunuzda gerçekleştirebilirsiniz. Güney Sera firması olarak hidroponik tarım konusunda üstün bir çalışma performansı ortaya koymakta ve başarılı bir seracılık hizmeti sunmaktayız.

Topraksız Tarım Serası Avantajları

Yetiştirmek istediğiniz bitkinin bakım koşulları bulunduğunuz ortamın koşullarıyla uyuşmuyorsa bu noktada topraksız tarım serası uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu uygulama aracılığı ile bitkinin yetişmek için ihtiyaç duyduğu toprak faktörüne bağlı kalmazsınız. Bu uygulamanın getirdiği birtakım avantajlar bulunmaktadır. Topraksız yetişen bitkiler toprakta yetişen bitkilere göre yüzde elli oranında daha hızlı büyümektedir. Bu da bitkiden alınan verimi artırmaktadır. Olumsuz hava şartlarının bitkilerinize zarar vermesinin önüne geçebilirsiniz. Kökler birbirinden ayrık olarak yetişmektedir. Bahçe ortamına ihtiyaç duymadan suni bir ışık yardımı ile bitkilerinizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Çaba yapmak zorunda kalmadan basit bir şekilde tarım işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Topraksız seracılık konusunda üstün bir performans sergileyen Güney Sera firması olarak tüm bu avantajları sunmaktayız.

Topraksız Tarım Serası ile Yetişen Bitkiler

Hidroponik tarım olarak da bilinen bu uygulama ile doğal koşullar yeterli olmasa dahi birçok bitkinin hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyümesine olanak tanıyabilirsiniz. Bu noktada çok hassas olmayan bitkiler hariç bütün bitkiler topraksız tarım serası uygulaması ile kolayca yetiştirilmektedir. Hidroponik tarım aracılığı ile domates, biber, salatalık, brokoli, fasulye, pazı, ıspanak, semiz otu, bezelye kabak gibi birçok temel besin maddesinin üretimini sağlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra tıbbi birtakım faydalar sağlayan şifa bitkilerini de topraksız seracılık usulü ile yetiştirmeniz mümkündür. Yalnızca tüketilebilen bitkiler değil süs bitkileri de hidroponik tarım yöntemiyle başarılı bir şekilde yetiştirilmektedir. Güney Sera ailesi olarak birçok bitkinin topraksız bir şekilde üretilmesini sağlamaktayız.